Hobby

Przygotuj się do sportowego sezonu letniego!

Wraz z nadejściem wiosny obserwujemy zwiększone zainteresowanie aktywnym spędzaniem wolnego czasu. Widać to szczególnie teraz, kiedy siłownie i baseny są zamknięte i większość osób wybiera ruch na świeżym powietrzu. Ty również chcesz do nich dołączyć i zadbać o zdrowie i swoją sylwetkę? Super! Wcześniej jednak sprawdź, jak się dobrze przygotować!

Zadbaj o odpowiedni strój

Uwierające metki lub szwy czy nieodpowiedni krój to jedno. Nieco ważniejsza jest jakość i rodzaj materiału, z którego jest zrobione nasze ubranie. Dobra odzież i bielizna sportowa wyróżnia się termoaktywnym materiałem, zapewniającym komfort podczas całego treningu. Odprowadza wilgoć, dzięki czemu po wzmożonej aktywności nie czujemy się jak przemoknięte kury oraz chroni przed wiatrem, a otarcia i odparzenia w takim stroju graniczą z cudem. Nawet jeśli Twoja aktywność ogranicza się do jazdy na rowerze czy rolkach z dzieckiem, zadbaj chociaż o odpowiednią bieliznę, a najlepiej również o koszulkę i spodnie. Stawiając na dobrą jakość, będziesz mógł cieszyć się odpowiednim strojem nawet kilka lat i jest to dobry argument dla tych, co ruszają się od czasu do czasu i obawiają się, że zakup okaże się niepotrzebny.

Buty sportowe to podstawa

Ważniejsze od odpowiedniego stroju są dobrze dobrane buty. O ile odzież może powodować dyskomfort, zakładając nieodpowiednie buty, często skazujemy się na kontuzje stawów i ścięgien. Nie rezygnuj więc z tego i jeśli miałbyś kupić tylko jedną rzecz, przed rozpoczęciem aktywnego sezonu, postaw na buty. Zanim jednak je kupisz, poprzymierzaj kilka rodzajów i oceń, w których czujesz się najlepiej. Sprawdź w internecie czy jest jakaś wyprzedaż butów sportowych i znajdź model, który przypadł Ci do gustu. Zwróć również uwagę na przeznaczenie takich butów. Jeśli jesteś zdecydowany na jeden rodzaj sportu i wiesz, że nie zmienisz zdania, możesz postawić na model odpowiedni do konkretnej aktywności. Na przykład dla fanów joggingu najlepsze będą buty do biegania. Jeżeli jednak lubisz uprawiać różne sporty, wybierz zwykłe buty sportowe, które zapewnią Ci komfort podczas każdego ruchu. 

Przygotowanie fizyczne

Należysz do osób, które przez całą zimę nadrobiły wszystkie serialowe zaległości i przeszły większość gier na PlayStation? Nie pozostaje nic tylko pogratulować osiągnięć i przypomnieć, by przed rozpoczęciem aktywnego sezonu, zwróć szczególną uwagę na swój organizm, by uniknąć kontuzji. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele na początku – nawet jeśli w zeszłym roku miałeś zadowalające wyniki. Pamiętaj o solidnej, przynajmniej 10 minutowej rozgrzewce. Nie muszą to być skomplikowane ćwiczenia – wykonaj pajacyki, przysiady, bieg w miejscu z unoszeniem kolan, wymachy rąk i nóg i będziesz gotowy na planowany trening, a przy okazji zmniejszysz ryzyko urazów. Przygotowanie fizyczne wiąże się także ze zdrową dietą. Oderwij się więc od starych nawyków i podjadania niezdrowych przekąsek podczas seansu filmowego. Przerzuć się na świeże warzywa i owoce, których na targu jest coraz więcej. Dzięki dbaniu o to co jesz, dostarczysz więcej wartościowych składników organizmowi i będziesz miał więcej siły do ćwiczeń, lepszą odporność i kondycję. 

Pozytywne nastawienie

Nie zapominaj o dobrym nastawieniu! Nie masz siły na jakikolwiek ruch? Oceń czy to lenistwo, czy rzeczywiście brak energii. Jeśli to pierwsze – zmuś się do treningu, gwarantujemy lepsze samopoczucie! Drugie? Odpuść. Nie wymagaj od siebie aktywności, wbrew wszystkiemu. Słuchaj swojego organizmu i szanuj go, a z pewnością przy odrobinie determinacji i motywacji osiągniesz zamierzone cele!

Redakcja atomtrefl.pl

AtomTrefl.pl to dynamiczna strona internetowa poświęcona szeroko pojętej tematyce związanej z atomem i technologią jądrową. Zawiera bogate źródło informacji, artykułów i aktualności, które służą zarówno edukacji, jak i dostarczaniu bieżących wiadomości z branży. Strona ta jest znakomitym zasobem dla studentów, badaczy i wszystkich zainteresowanych tematyką energii atomowej, oferując zarówno dogłębną wiedzę, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.