Onomatopeja – co to jest?
Język polski zalicza się do jednego z najtrudniejszych języków na świecie, ze względu na skomplikowaną gramatykę i mnogość środków stylistycznych, z których należy zdawać sobie sprawę. Również wymowa niektórych wyrazów w języku polskim sprawia ogromną trudność osobom z innych krajów. Dzieje się tak ze względu na występowanie liter i głosek, których nie uświadczymy w innych językach. Takie zjawisko możemy zaobserwować w jednej z naszych rodzimych komedii, pod tytułem „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”.
Główny bohater filmu, Franciszek Dolas zapytany przez niemieckiego oficera podczas przesłuchania o to jak się nazywa, odpowiedział, że jego nazwisko brzmi Grzegorz Brzęczyszczykiewicz. O ile wypowiedzenie takiego nazwiska nie powinno sprawić większego problemu rodowitemu polakowi, o tyle dla osoby z za granicy jest to niemal niewykonane, co mogliśmy zaobserwować na przykładzie filmu, kiedy to niemiecki oficer prawie połamał sobie język próbując wypowiedzieć nazwisko głównego bohatera. Jak widać, język polski jest niezwykle trudny, jeśli chodzi o wymowę.
Również środki stylistycznie mogą sprawiać problem osobom, które nie mówią na co dzień w języku polskim. Do środków stylistycznych zaliczamy na przykład epitety, czyli określenia rzeczowników odpowiadające na pytania „jaki, jaka, jakie”. Oprócz epitetów możemy spotkać się również z alegorią, czyli przedstawieniem czegoś w sposób metaforyczny, symboliczny. Istnieją również takie środki stylistyczne jak paralelizmy, czyli ciągi zdań o takiej samej budowie. Wymienione wyżej środki stylistyczne stanowią tylko niewielki procent wszystkich, z którymi mamy do czynienia w książkach oraz wierszach. Jednym z najciekawszych środków stylistycznych jest onomatopeja? Aby dowiedzieć się, czym jest onomatopeja wystarczy wpisać w przeglądarkę hasło „onomatopeja co to jest”.
Wówczas w wynikach wyszukiwania pojawi nam się wytłumaczenie tego zagadnienia. Otóż onomatopeja to inaczej wyraz dźwiękonaśladowczy, taki jak na przykład „puk, puk” lub „ćwir, ćwir”. Onomatopeje bardzo często stosuje się w bajkach dla dzieci, w sytuacji kiedy twórca naśladuje odgłosy zwierząt. Moim zdaniem środki stylistyczne są bardzo ciekawym zagadnieniem w języku polskim i warto zainteresować się nimi z czystej ciekawości, ponieważ może okazać się że z wielu z nich korzystamy na co dzień, na przykład pisząc e-maile. Środki stylistycznie wykorzystywane są również w mowie potocznej. Środkiem stylistycznym, który występuje w mowie jest na przykład pleonazm.