Hobby

Jak napisać wypracowanie?

Wypracowania szkolne to zmora wielu uczniów. Często nie umiemy napisać ich poprawnie, zapominając o tym, że składają się z kilku, podlegających ocenie, elementów. Jak zatem powinno wyglądać wypracowanie? Sprawdź!

wypracowanie

Niezależnie od tematu wypracowania, składa się ono niezmiennie z 3 podstawowych elementów – wstępu, rozwinięcia i zakończenia.

Wstęp

Napisanie porządnego wstępu jest kluczowe. Bowiem opowiada nam on w skrócie o czym będzie cały tekst. Musimy odnieść się do tematu wypracowania. Jeżeli nie chcemy, aby pisanie wstępu zabrało nam znaczną część czasu, warto stworzyć tezę lub hipotezę. Czym są więc te tajemniczo brzmiące pojęcia? Teza to stwierdzenie, które następnie udowadniamy w argumentach z rozwinięcia. Natomiast hipoteza jest to pytanie, na które staramy się odpowiedzieć w kolejnych akapitach. Postawienie odpowiedniej tezy lub hipotezy jest kluczowe. Źle sformułowana będzie odbiegać od tematu wypracowania, a co za tym idzie – argumenty również. Dodatkowo stracimy na niej punkty. Jeżeli masz problem z wymyśleniem wstępu – przepisz temat swoimi słowami. Będzie prosto, lecz poprawnie! Jeżeli wypracowanie pisane jest na temat konkretnej książki – warto zawrzeć we wstępie jej tytuł, genezę utworu, przedstawienie autora.

Rozwinięcie

Rozwinięcie jest najobszerniejszym elementem wypracowania. To tutaj jest miejsce na uargumentowanie naszego zdania. Zwykle wymagane jest są minimum dwa lub trzy argumenty przemawiające za słusznością wyżej postawionej przez Nas tezy. Pamiętaj, że każdy argument zaczynamy od nowego akapitu! Aby ułatwić sobie pisanie pracy, można początkowo wypisać nasze argumenty w podpunktach, a następnie rozwijać je po kolei w kolejnych akapitach. Pozwoli to pozbyć się niepotrzebnego chaosu w głowie i zebrać myśli. A co za tym idzie – zyskamy na czasie!

Zakończenie

Zakończenie to podsumowanie całego wypracowania. Tutaj jest miejsce na Twoje wnioski, konkluzje, puentę. Pamiętaj o odniesieniu się do swojej tezy lub hipotezy.

Zobacz jeszcze: Błąd ortograficzny – wszystko co musisz wiedzieć

jak napisać wypracowanie

Wypracowanie – Przydatne zwroty

“Celem mojej pracy jest…”

“W nawiązaniu do…”

“Jak wyżej wspomniałem…”

“Wydaje mi się, że…”

“Postaram się przedstawić moje refleksje na ten temat.”

“Spróbuję zastanowić się nad …”

Zobacz jeszcze: Formanty – proste tłumaczenie z przykładami

Wypracowanie – Cenne wskazówki

  • Przeczytaj temat ze zrozumieniem.
  • Dbaj o odpowiedni, do formy wypowiedzi, język.
  • Pamiętaj, aby wypracowanie było spójne. Posiłkuj się słowami-łącznikami.
  • Nie powtarzaj się! Używaj synonimów.
  • Nie odbiegaj od tematu. Co jakiś czas wracaj do swojej tezy/hipotezy, aby mieć pewność, że piszesz z sensem.
  • Zostaw czas na sprawdzenie i ewentualne poprawienie błędów.
  • Licz co jakiś czas słowa. (często wymagana jest określona-minimalna ilość słów)
  • Nie zapominaj o akapitach.
  • Dbaj o stronę wizualną wypracowania. Aby prezentowało się ono przejrzyście – do zapisywania pomysłów, użyj brudnopisu.
  • Uważaj na błędy rzeczowe! Mogą negatywnie wpłynąć na zaliczenie pracy.
  • Mamy nadzieję, że już teraz wiesz jak napisać wypracowanie i od teraz nie będzie to stanowić dla Ciebie żadnego problemu!

Redakcja atomtrefl.pl

AtomTrefl.pl to dynamiczna strona internetowa poświęcona szeroko pojętej tematyce związanej z atomem i technologią jądrową. Zawiera bogate źródło informacji, artykułów i aktualności, które służą zarówno edukacji, jak i dostarczaniu bieżących wiadomości z branży. Strona ta jest znakomitym zasobem dla studentów, badaczy i wszystkich zainteresowanych tematyką energii atomowej, oferując zarówno dogłębną wiedzę, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.