Rozwój OsobistyZakupy

Co znaczą skróty używane w internecie przez młodych?

Język ma to do siebie że stale ewoluuje, ponieważ jest tworem żywym. Oznacza to, że tak samo jak słowa, których używaliśmy jeszcze 100 czy 200 lat temu dawno wyszły już z użytku, tak też obecnie do użycia wchodzą nowe określenia czy też skróty, których dojrzali ludzie po prostu nie rozumieją. Oczywistym jest, że w obecnych czasach technologii i informatyzacji, olbrzymią rolę w tworzeniu nowych słów i skrótów przejmuje internet. Niestety, niekoniecznie jest to sprawa dobra, ponieważ uczy to swego rodzaju lenistwa komunikacyjnego. Jasne, fajnie jest napisać długą wiadomość za pomocą skrótów myślowych, ale później, gdy przychodzi do napisania ważnego, oficjalnego listu, to taki młody człowiek ma już z tym problem.

Mimo wszystko, niezależnie czy akceptujemy zmiany pojawiające się w języku internetowym czy też nie, to warto jest się w tych nowościach nieco orientować. Bardzo popularnym trendem jest na przykład używanie różnego typu skrótów, często wyglądających jak zbitek przypadkowych liter. Oczywiście, dla ludzi spędzających dużo czasu w sieci, czyli przede wszystkim dla ludzi młodych, sens takiego skrótu jest od razu znajomy. Osoby starsze, oraz te, które mało czasu spędzają w sieci, często głowią się jednak, co dane skróty używane w internecie oznaczają. Chodzi tu o skróty, na które przez przypadek trafili oni podczas wertowania mediów społecznościowych czy forów różnego rodzaju.

Główna zasada jest taka, że większość skrótów internetowych ma charakter międzynarodowy, ponieważ pochodzi z języka angielskiego. Nie jest to niczym dziwnym, gdyż język angielski jest dla sieci www i technologii informatycznych naturalny. Dlatego też, nawet gdy piszemy w języku polskim, to często taką wiadomość wzbogacamy o skróty pochodzące z języka angielskiego.

Mówiąc jednak konkretnie, co znaczą skróty używane w internecie, biorąc pod uwagę takie najbardziej popularne? Przykładowo, LOL oznacza, że ktoś się z czegoś, albo kogoś śmieje. AFK oznacza, że ktoś zaraz wróci. IDK mówi, że ktoś nie ma pojęcia na jakiś temat. IMHO z kolei oznacza, że ktoś wyraża swoje zdanie, ale jednocześnie zaznacza, że jest to wyłącznie jego opinia. TY informuje, że ktoś komuś za coś dziękuje.

Przykładów takich skrótowców i slangu używanego w internecie głównie przez młodzież jest tak dużo, że nie sposób wymienić tutaj wszystkich. Jeżeli już ktoś koniecznie chce się doszkolić w tym zakresie, to lepiej żeby poczytał sobie jakiś artykuł z zestawieniem najpopularniejszych skrótów. Tam są wyjaśnione zarówno ich angielskie rozwinięcia, jak i polskie znaczenia.

Redakcja atomtrefl.pl

AtomTrefl.pl to dynamiczna strona internetowa poświęcona szeroko pojętej tematyce związanej z atomem i technologią jądrową. Zawiera bogate źródło informacji, artykułów i aktualności, które służą zarówno edukacji, jak i dostarczaniu bieżących wiadomości z branży. Strona ta jest znakomitym zasobem dla studentów, badaczy i wszystkich zainteresowanych tematyką energii atomowej, oferując zarówno dogłębną wiedzę, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.