Biznes

Jak zacząć inwestować w fundusze?

Inwestowanie naszych pieniędzy jest bardzo skomplikowanym zagadnieniem. Czym powinna charakteryzować się udana inwestycja? Mają na to wpływ dwa czynniki. Po pierwsze, w inwestowaniu chodzi o jak największą stopę zwrotu. Drugim warunkiem jest minimalizacja ryzyka. Czy da się oba warunki pogodzić? Jest to trudne. Jednak dysponując dostępem do dużego wachlarza funduszy inwestycyjnych możemy próbować znaleźć złoty środek pomiędzy zyskiem a ryzykiem. Od czego zacząć w przypadku, kiedy interesuje nas inwestowanie w fundusze? Na to pytanie postaramy się znaleźć odpowiedź w poniższym tekście.

Podczas każdej inwestycji ważna jest jak największa świadomość tego, co robimy. Dlatego rozpoczęcie inwestowania w fundusze powinno być poprzedzone nabyciem wiedzy na temat funkcjonowania tych instrumentów. Nieoceniony tutaj okaże się internet. Jest to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat inwestowania. Warto jednak postarać się o to, żeby informacje na temat danego funduszu były przekazywane w sposób obiektywny, to znaczy taki, który nie sugeruje podświadomie zainwestowania w żaden fundusz.

Nasz portfel

Posiadając odpowiednią dawkę wiedzy możemy zająć się konstruowaniem naszego portfela. Na tym etapie zaczyna się batalia o to, żeby znaleźć sposób na zagwarantowanie sobie jak największej stopy zwrotu przy zachowaniu akceptowalnego poziomu ryzyka. Fundusze inwestycyjne dzielą się na kilka rodzajów. Wyróżniamy między innymi fundusze akcyjne, obligacyjne, pieniężne czy też mieszane. Oczywiste jest to, że nazwy te biorą się od rodzajów instrumentów finansowych, w które inwestuje dany fundusz. Inwestowanie w fundusze akcyjne teoretycznie powinno zagwarantować nam najwyższą stopę zwrotu. Jednocześnie jednak wiąże się ono z największym ryzykiem zmienności kursu. Może się okazać, że kurs jednostki funduszu nie będzie dla nas akceptowalny w momencie, w którym będziemy chcieli sprzedać nasze jednostki. Na przeciwległym końcu znajdują się fundusze pieniężne. Tutaj przewidywana stopa zwrotu będzie prawdopodobnie znacznie niższa niż w przypadku funduszy akcyjnych. Ryzyko niespodziewanej zmiany kursu jest jednak znikome. W ustaleniu optymalnego portfela funduszy inwestycyjnych może pomóc zaplanowanie horyzontu czasowego naszej inwestycji. Jeżeli zakładamy, że pieniądze będą potrzebne nam w krótkim czasie, to nie warto ryzykować i postawić na zrównoważone rozwiązania.

Jak zacząć inwestować w fundusze?

Dobrze jest sprawdzić ofertę banku, w którym posiadamy nasze konto osobiste. Często bywa tak, że do inwestowania w fundusze wystarczy na początek kilkadziesiąt złotych. Niewielka kwota inwestycji może pomóc nam w oswojeniu się z tą formą inwestowania i przetestowaniu naszej strategii. Jeżeli oferta funduszy inwestycyjnych w naszym banku nie jest satysfakcjonująca, to nie stoimy na przegranej pozycji. W internecie funkcjonuje szereg portali prowadzonych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Mamy również dostępne rozwiązania, które skupiają fundusze inwestycyjne z kilkunastu towarzystw w jednym miejscu.

Inwestowanie w fundusze wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Nieodpowiednie decyzje mogą mieć niekorzystne efekty, które trudno będzie naprawić. Dlatego każda decyzja dotycząca zakupu lub sprzedaży jednostek funduszy powinna być przede wszystkim przemyślana.

Zobacz więcej podobnych artykułów na wladca-pierscieni.pl

Redakcja atomtrefl.pl

AtomTrefl.pl to dynamiczna strona internetowa poświęcona szeroko pojętej tematyce związanej z atomem i technologią jądrową. Zawiera bogate źródło informacji, artykułów i aktualności, które służą zarówno edukacji, jak i dostarczaniu bieżących wiadomości z branży. Strona ta jest znakomitym zasobem dla studentów, badaczy i wszystkich zainteresowanych tematyką energii atomowej, oferując zarówno dogłębną wiedzę, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.