Jak tak naprawdę wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?
W końcu nadchodzi ten dzień, kiedy młoda dziewczyna w okresie dojrzewania musi zdecydować się na swoją pierwszą wizytę u ginekologa. Zazwyczaj taka wizyta wydaje się dużo straszniejsza, niż przebiega w rzeczywistości, a dla dziewcząt, które u tego lekarza jeszcze nie były, jawi się jako coś wręcz przerażającego. Absolutnie nie jest to prawda, pod warunkiem że odpowiednio wybierze się lekarza i pójdzie do takiego, który nie tylko charakteryzuje się dużą wiedzą z zakresu ginekologii, ale przede wszystkim wykazuje się dużą delikatnością i empatią w kierunku każdej swojej pacjentki.
Generalnie rzecz biorąc, to na temat pierwszej wizyty u ginekologa młodej dziewczyny narosło bardzo wiele mitów, szczególnie z tego powodu, że młode dziewczyny nasłuchały się różnych opowieści, które niekoniecznie są prawdą. Tymczasem najważniejsze jest właśnie to, żeby rutynowe wizyty u ginekologa rozpocząć już w młodym wieku, a nie zacząć do niego chodzić dopiero wtedy, gdy już dzieje się coś niedobrego. Warto bowiem pamiętać o tym, że jest to lekarz, do którego przede wszystkim chodzi się profilaktycznie.
Wizyta u ginekologa zazwyczaj może wiązać się ze wstydem przed rozebraniem się. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to lekarz i podchodzi do nas w sposób zupełnie medyczny. Ważna jest więc oczywiście nasza higiena, ale kompletnie nieważny jest sam wygląd. Nie warto jest absolutnie być skrępowaną, a nawet jeżeli taka krępacja się pojawia, to na pewno z wizyty na wizytę będzie tylko lepiej.
Wizyta w poradni ginekologicznej często kojarzy się też z bardzo bolesnym badaniem, a to także nie jest prawdą. Obecnie lekarze są nie tylko dużo bardziej delikatni niż kiedyś, ale i używają dużo bardziej profesjonalnego sprzętu. Owszem, jeżeli pojawia się jakiś poważny problem, na przykład ostra infekcja intymna, to badanie może być bolesne z samej zasady, natomiast jeżeli chodzi o badanie profilaktyczne osoby zdrowej, to jest ono całkowicie bezbolesne.
W trakcie pierwszej wizyty przeprowadzony jest szczegółowy wywiad jeszcze przed samym badaniem i warto jest być przygotowaną na nieco intymne pytania. Te pytania mogą dotyczyć między innymi miesiączki i jej ostatniego terminu, faktu ewentualnego współżycia, o różnego typu choroby przewlekłe zarówno u pacjentki, jak i w jej rodzinie, a także na przykład o ewentualne plany zajścia w ciążę.
Samo badanie ginekologiczne dzieli się na badanie narządów płciowych zewnętrznych oraz wewnętrznych, a głównym punktem tego drugiego jest tak zwana cytologia, czyli pobranie małego wycinka tkanki w celu oceny ewentualnych patologii. Często wizyta u ginekologa wiąże się także z badaniem USG piersi, by wykryć zawczasu ewentualne guzki. Na koniec wypisywane są ewentualne recepty i dalsze skierowania.