BiznesHobby

Czy samodzielne pozycjonowanie strony internetowej ma sens?

Jeżeli chcemy, by na naszej stronie internetowej regularnie pojawiali się tak zwani goście organiczni, czyli internauci znajdujący naszą witrynę w wyszukiwarkach stron www, to konieczne będzie jej wcześniejsze pozycjonowanie. Pozycjonowanie stron internetowych jest procesem, który jawi nam się jako coś bardzo skomplikowanego, co lepiej jest zlecać profesjonalnym agencjom. Jest to prawda, ale tylko połowiczna, bo jeżeli mamy nieco wiedzy z zakresu SEO, chcemy się dokształcać, a także wiemy co robimy, to jak najbardziej możemy zająć się pozycjonowaniem sami.

Oczywiście, jeżeli chodzi o jakąś wybitnie poważną stronę, na przykład stronę firmową, to wciąż lepiej zlecić to profesjonalistom. Jeżeli jednak chodzi o stronę hobbystyczną, albo jakiegoś drobnego biznesu, na którym nie opieramy własnego utrzymania, to jak najbardziej można się z pozycjonowaniem pobawić samemu. Celowo użyto tutaj słowa „pobawić”, bo jednak pozycjonowanie strony przez amatora to często festiwal prób i błędów. Trzeba być więc cierpliwym, czytać dużo fachowej literatury i internetowych artykułów i orientować się w zmianach algorytmów wyszukiwania.

Generalnie rzecz biorąc, to samodzielne pozycjonowanie strony przebiega podobnie jak pozycjonowanie profesjonalne, pod takim względem, że najpierw dba się o jakość samej strony, a później o linkowanie zewnętrzne. Jeżeli chodzi o to, co możemy zrobić z własną stroną, to na pewno ważną kwestią jest zminimalizowanie czasu jej wczytywania. Umieszczone na stronie artykuły powinny być zgodne z wytycznymi SEO i jeżeli nie jesteśmy ekspertami w tym tytule, to warto jest posiłkować się gotowymi wtyczkami wspomagającymi ten proces, jak na przykład Yoast SEO. Trzeba też sporo poczytać na temat dobierania odpowiednich słów kluczowych, o odpowiednim ich użyciu w tekście oraz nagłówkach. Nie bez znaczenia pozostaje też tak zwane linkowanie wewnętrzne.

Solą pozycjonowania jest jednak link building, czyli budowanie wartościowych odnośników do naszej strony z innych miejsc w internecie. Nie ma co ukrywać tego, że amator ma pod tym względem mniejsze możliwości niż doświadczona agencja. Wciąż jednak pozostaje sporo możliwości zdobywania linków, które możemy wykorzystać. Pierwszą możliwością jest dopisanie naszej strony do wszelkich katalogów internetowych. Drugą możliwością jest kontakt z innymi webmasterami i wymiana linków, albo też korzystanie z gotowych systemów wymiany linków – z tym jednak trzeba uważać. Trzecią i chyba najczęściej wykorzystywaną możliwością jest umieszczanie wpisów linkujących na popularnych forach internetowych, zarówno w treści postów jaki profilach użytkownika.

Redakcja atomtrefl.pl

AtomTrefl.pl to dynamiczna strona internetowa poświęcona szeroko pojętej tematyce związanej z atomem i technologią jądrową. Zawiera bogate źródło informacji, artykułów i aktualności, które służą zarówno edukacji, jak i dostarczaniu bieżących wiadomości z branży. Strona ta jest znakomitym zasobem dla studentów, badaczy i wszystkich zainteresowanych tematyką energii atomowej, oferując zarówno dogłębną wiedzę, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.