Zdrowie

EMS – trening krótszy i skuteczniejszy niż zwykły!

Nie masz zbyt wiele czasu na trenowanie? Chcesz osiągnąć lepsze wyniki swoich ćwiczeń? W takim przypadku pomyśl o zapisaniu się na trening EMS. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polegają tego typu treningi i w jakich sytuacjach warto się na nie zdecydować!

EMS – elektrostymulacja mięśniowa

Skrót EMS pochodzi z języka angielskiego od electrical muscle stimulation. Tłumaczony jest on jako elektrostymulacja czy stymulacja elektryczna mięśni.

EMS polega na stymulowaniu mięśni przy użyciu impulsów elektrycznych wytwarzanych przez specjalne urządzenie do EMS. Impulsy te są odpowiednio dobrane i kontrolowane, dzięki czemu pozwalają na poprawę pracy mięśni.

Elektrostymulacja mięśniowa jest używana od lat w celu rehabilitacji, ale obecnie znalazła ona zastosowanie również jako element treningów. Ćwiczenia uzupełnione o stymulowanie mięśni impulsami elektrycznymi umożliwiają osiągnięcie znacznie lepszych efektów niż sam ruch.

Sposoby prowadzenia treningów EMS

Treningi połączone z elektrostymulacją mięśniową mogą być prowadzone na dwa sposoby – w klubie sportowym albo samodzielnie, w domu.

Dzisiaj w Polsce działa wiele klubów posiadających profesjonalne zaplecze przeznaczone do treningów EMS, na przykład kluby InTime. Z ich usług można skorzystać także w Warszawie, na przykład w klubie: https://www.intime.pl/intime-warszawa/postepu-27/

W klubach uczestnicy pozostają pod opieką trenerów personalnych, co oznacza, że mogą korzystać z ich fachowego wsparcia przy opracowaniu odpowiedniego programu ćwiczeniowego oraz nadzorowaniu efektów. W ten sposób treningi są jeszcze skuteczniejsze.

Alternatywą jest kupno urządzenia do EMS we własnym zakresie. W sprzedaży można znaleźć urządzenia o prostym działaniu, z różnymi programami do ćwiczeń. Są to głównie urządzenia przenośne, ale dostępne są też modele stacjonarne.

Kiedy warto skorzystać z treningu EMS?

Treningi łączone z elektrostymulacją mięśniową mają wiele korzyści, ponieważ umożliwiają one osiągnięcie lepszych efektów w krótkim czasie. W tym przypadku wystarczy tylko około 20 minut, by efekty były porównywalne ze spędzeniem 2-3 godzin na ruchu! 

Za pomocą treningów elektrostymulacji mięśniowej jest możliwe uzyskanie efektów jak:

  • zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej i redukcja wagi
  • rozbudowanie masy mięśniowej
  • zwiększenie siły i kondycji
  • wymodelowanie sylwetki
  • poprawa wyglądu skóry ciała
  • polepszenie metabolizmu
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych mięśni, kręgosłupa
  • zredukowanie obrzęków
  • uzyskanie lepszych efektów rehabilitacji

Dzięki temu, że treningi EMS są zróżnicowane, można zatem dobrać taki program, który umożliwi łatwiejsze uzyskanie oczekiwanych rezultatów.

Cena treningów EMS – ile trzeba za nie zapłacić?

Największym minusem treningów elektrostymulacji mięśniowej jest wysoka cena, z jaką są one związane. Zwykle trzeba wydać około 150-200 złotych za jedną sesję treningową.

Wiele klubów oferuje jednak możliwość wykupienia pakietów treningów, dzięki czemu można zredukować koszty jednej wizyty w klubie sportowym nawet poniżej 130 złotych.

Redakcja atomtrefl.pl

AtomTrefl.pl to dynamiczna strona internetowa poświęcona szeroko pojętej tematyce związanej z atomem i technologią jądrową. Zawiera bogate źródło informacji, artykułów i aktualności, które służą zarówno edukacji, jak i dostarczaniu bieżących wiadomości z branży. Strona ta jest znakomitym zasobem dla studentów, badaczy i wszystkich zainteresowanych tematyką energii atomowej, oferując zarówno dogłębną wiedzę, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.