Rozwój OsobistyZakupyZdrowie

Dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy powinna znaleźć się w każdym samochodzie

Rozsądny kierowca zawsze pamięta o tym, by w jego samochodzie znajdowała się apteczka samochodowa. W większości europejskich krajów obecność takiej apteczki w aucie jest konieczna i regulowana przepisami, w Polsce, choć nie jest to teoretycznie konieczne, to w dobrym tonie jest pomyśleć o zaopatrzeniu swojego samochodu właśnie w taką apteczkę. Tym bardziej, że niekoniecznie chodzi tu tylko i wyłącznie o nasze bezpieczeństwo, ale i sytuacje, w których możemy być świadkiem innego wypadku drogowego osób trzecich. Prawo nakłada na nas wtedy obowiązek pomocy poszkodowanym, aby takiej pomocy warto być dobrze przygotowanym i mieć pod ręką wszelkie niezbędne akcesoria.

Apteczka pierwszej pomocy do auta odrobinę różni się od typowej apteczki zwykłej, przede wszystkim swoim wyglądem. Zazwyczaj kolor takiej apteczki jest mocno wyróżniający się, to znaczy czerwony lub pomarańczowy. Jest to ważne, by w sytuacji wypadku szybko tą apteczkę w pojeździe zlokalizować. Najczęściej apteczka ma też nadrukowane na swojej stronie wierzchniej numery alarmowe do centrum ratunkowego, na policję, straż pożarną oraz pogotowie.

Oczywiście, takiej apteczki nie wyposażamy sami, tylko kupujemy już wyposażoną. Dobre apteczki samochodowe są wyposażone zgodnie z europejskimi standardami, to znaczy ich zawartość jest regulowana prawnie. Wszelkie środki opatrunkowe znajdujące się w apteczce są w pełni sterylne i można ich używać bez żadnej dodatkowej dezynfekcji oraz przygotowania. Jest to bardzo bardzo ważne w sytuacji, kiedy liczy się przede wszystkim czas interwencji.

Warto jest oczywiście wiedzieć, co w takiej apteczce się znajduje, nawet jeżeli jeszcze nie mieliśmy okazji jej otwierać i używać. W środku są między innymi plastry i przylepce, a także kompresy. Są także opatrunki indywidualne oraz chusty opatrunkowe. Znajdą się też specjalne bandaże usztywniające, chusta trójkątna oraz koc ratunkowy, wykonany ze specjalnej folii termicznej. Jeżeli chodzi o akcesoria, w środku są nożyczki oraz rękawiczki, potrzebne przy udzielaniu pomocy sobie bądź osobie trzeciej.

Ważnym wyposażeniem apteczki jest także instrukcja udzielania pierwszej pomocy w różnych nagłych przypadkach. Wiadomo bowiem, że nawet jeżeli jesteśmy przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy, to w sytuacjach nagłych i stresowych możemy mieć zaniki pamięci. Taka solidnie opisana i wydrukowana instrukcja pomoże więc odnaleźć się w naprawdę trudnych chwilach. Przy korzystaniu z apteczki pierwszej pomocy do auta trzeba oczywiście pamiętać o tym, by zużyte elementy niezwłocznie uzupełnić.

Redakcja atomtrefl.pl

AtomTrefl.pl to dynamiczna strona internetowa poświęcona szeroko pojętej tematyce związanej z atomem i technologią jądrową. Zawiera bogate źródło informacji, artykułów i aktualności, które służą zarówno edukacji, jak i dostarczaniu bieżących wiadomości z branży. Strona ta jest znakomitym zasobem dla studentów, badaczy i wszystkich zainteresowanych tematyką energii atomowej, oferując zarówno dogłębną wiedzę, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.