Na czym polega tresowanie kotów?
Zdecydowanie bardziej znane jest tresowanie psów, na ten temat zostało już bowiem wydanych mnóstwo poradników i książek. Na rynku działa również bardzo duża liczba treserów psów. Zupełnie inaczej przedstawia się ta kwestia w przypadku kotów. Nie wszyscy mają bowiem świadomość, że kocia psychika jest znacznie bardziej skomplikowana. Na czym polega zatem tresowanie kotów?
Od czego warto zacząć?
Efektywny trening polega przede wszystkim na zrozumieniu kota. Trzeba zatem dokładnie wiedzieć co będzie je cieszyło, a także w jaki sposób będą się zachowywały, gdy będą przestraszone. Koniecznie należy również mieć świadomość, co dokładnie będzie motywowało koty do wykonywania poszczególnych czynności. Nie wszyscy mają również świadomość, że możliwe jest nauczenie kotów takich samych komend jak psów.
Chodzenie z kotem na smyczy
Osobom, które są zainteresowane wyprowadzaniem swojego pupila na spacer, rekomendowane są szelki. Produkt ten jest bowiem przede wszystkim bardzo bezpieczny. Warto także koniecznie pamiętać, by szelki były przez producenta wyposażone w opcje regulacji. Ponadto smycz nie może być dłuższa niż 2 metry. W ten prosty sposób można mieć zdecydowanie lepszą kontrolę nad kotem.
Należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie ciągnąć zwierzęcia na smyczy. Koniecznie trzeba pozwolić pupilowi na swobodne poruszanie się. W przypadku, gdy kot jest płochliwy, a także bardzo stresuje go noszenie szelek, rekomendowane jest zrezygnowanie ze szkolenia. Jest bowiem wtedy bardzo mała szansa, że tresura pupila przyniesie spodziewane rezultaty. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie wpłynie ona pozytywnie na dalsze zachowanie kota.
Warto zacząć z kotem spacerować po ogrodzie lub w obrębie mieszkania. Nie można zapomnieć, że wszystko wymaga cierpliwości oraz czasu. Warto zatem regularnie zwiększać czas wyjść, można spokojnie zacząć od kilku minut dziennie. Świetnym rozwiązaniem jest przyzwyczajenie kota do szelek, dlatego nie warto zdejmować ich, gdy pupil przebywa w domu.
Motyw nagrody
Tresura kota polega przede wszystkim na nagradzaniu zwierzęcia za bardzo dobre zachowanie. Rekomendowane jest zrezygnowanie ze stosowania jakichkolwiek kar, nie wszyscy mają bowiem świadomość, że nie jest to skuteczna metoda. Nagrody dla pupila mogą być oczywiście w różnych postaciach: pochwał, zabawek, pieszczot czy przekąsek. Nikogo nie powinno oczywiście dziwić, że najbardziej skuteczna będzie ostatnia z wymienionych opcji. Nie można jednak przesadzać ze smakołykami. Można bowiem uzależnić od nich swojego pupila, który będzie reagował tylko i wyłącznie wtedy, gdy zobaczy przekąskę.