Dom

Jakie oświetlenie do łazienki?

Ciepłe oświetlenie łazienkowe to najlepszy wybór. Decydując o tym, jaki rodzaj oświetlenia zastosować w łazience, należy wziąć pod uwagę metraż, typ pomieszczenia oraz to, czy chcemy podkreślić, znajdujące się w nim elementy wystroju. Sprawdź, jakie oświetlenie łazienkowe będzie najlepsze w Twoim domu.

Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru lamp do łazienki

Oświetlenie łazienkowe powinno być umieszczone bezpośrednio nad najważniejszymi obszarami w pomieszczeniu. Dlatego też musisz skonsultować tę kwestię z rodziną, aby zastanowić się, które sfery wymagają szczególnego doświetlenia. Najlepiej o takich kwestiach pomyśl na bardzo wstępnej fazie projektowania łazienki.

Najczęściej wykorzystuje się w tym celu różnego typu oświetlenia, co ma zapewnić najlepszy efekt i maksymalnie podnieść komfort podczas takich czynności, jak golenie się, kąpiel, mycie zębów, malowanie się, stylizowanie włosów czy branie prysznica. Na przykład, można umieścić lampę montowaną na suficie lub punktową nad lustrem, aby oświetlić twarz podczas nakładania makijażu lub golenia. Następnie dodać kinkiety w pobliżu prysznica lub wanny, aby mieć więcej światła w pobliżu, które można włączyć, gdy potrzebujesz większej ilości oświetlenia.

Jaka barwa światła do łazienki będzie najlepsza?

Kolor światła w Twojej łazience to zazwyczaj kwestia indywidualnych preferencji. Istnieją jednak pewne wskazówki, którymi możesz się kierować, aby oświetlenie było odpowiednie do różnych zadań.

Na przykład do oświetlenia zadaniowego, np. do golenia się, najlepiej nadają się ciepłobiałe diody LED lub żarówki, ponieważ emitują więcej ciepłego światła niż żarówki o barwie chłodnej. Większość łazienek jest niewielka i ma dużo wilgoci, dlatego ważne jest, aby wybrać oprawy, które nie będą łatwo rdzewieć. 

Dla większości osób kolor oświetlenia w łazience jest bardzo ważny. Białe, ale ciepłe światło będzie najlepszym wyborem. Zastanów się, czy w pobliżu wanny lub prysznica dobrym pomysłem będzie też punktowe oświetlenie, zapewniające bardziej szalone kolory, np. niebieskie, różowe czy zielone światło. Dzięki temu przestrzeń będzie oryginalna, nowoczesna i szalona. Postaw na tradycyjne rozwiązania, gdy zależy Ci bardziej na zachęcającym, komfortowym i relaksującym efekcie.

Oświetlenie do łazienki na sufit – jakie lampy wybrać?

Na sufit można wybrać dowolny rodzaj oświetlenia. Jeśli jednak chcesz podkreślić coś szczególnego w łazience, np. prysznic lub lustro, to najlepiej zastosuj oprawy z wąskimi wiązkami światła. Jeśli wolisz nadać pomieszczeniu łagodniejszą atmosferę, to zdecyduj się na lampy z oświetleniem pośrednim, która nie będzie tworzyć cieni na ścianach. 

Dobrym wyborem będą lampy sufitowe. Można znaleźć je w różnych stylach i kształtach, ale jest kilka rzeczy do rozważenia przed dokonaniem wyboru. Po pierwsze, zdecyduj, czy chcesz wybrać modele podtynkowe, czy natynkowe. Jeśli wybierzesz te pierwsze, szukaj opraw z regulowanymi głowicami, które pozwolą Ci skierować światło tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Wiszące lampy najlepiej wyglądają w łazienkach w stylu glamour i gdy zależy Ci na bardzo luksusowym designie. 

Obecnie najpopularniejsze jest oświetlenie punktowe LED-owe w łazienkach w połączeniu ze stylowymi kinkietami. Taki zestaw zapewnia wiele korzyści i zdecydowanie będzie najlepszą opcją także w Twoim domu. 

Zastanów się, jakie oświetlenie łazienkowe najlepiej dobrać do Twojego domu, aby zyskać upragniony efekt. Połącz modny wygląd z funkcjonalnością.

Redakcja atomtrefl.pl

AtomTrefl.pl to dynamiczna strona internetowa poświęcona szeroko pojętej tematyce związanej z atomem i technologią jądrową. Zawiera bogate źródło informacji, artykułów i aktualności, które służą zarówno edukacji, jak i dostarczaniu bieżących wiadomości z branży. Strona ta jest znakomitym zasobem dla studentów, badaczy i wszystkich zainteresowanych tematyką energii atomowej, oferując zarówno dogłębną wiedzę, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.