Biznes i Pieniądze

Kto powinien zainteresować się faktoringiem?

Przedsiębiorcy, którzy poszukują optymalnych form finansowania swojej działalności, często mimo wszystko podejmują decyzje na podstawie emocji – im lepiej kojarzą dany sposób finansowania, tym łatwiej podjąć im decyzję o skorzystaniu z niego. Nie bez powodu często pierwszym wyborem przedsiębiorców jest kredyt w banku. Instytucje bankowe kojarzą się z ugruntowaną pozycją na rynku, bezpieczeństwem transakcji i transparentnością. Możliwości jest jednak więcej, a najciekawszą z nich może się okazać faktoring. Kto powinien zainteresować się faktoringiem? Czy to usługa dla wszystkich? Sprawdź!

Filary faktoringu

Aby zdecydować, czy faktoring online jest atrakcyjny dla Twojego biznesu, musisz wiedzieć, na czym dokładnie polega ta usługa. W telegraficznym skrócie faktoring pozwala przedsiębiorcom na sprzedaż faktur, które wystawiają swoim kontrahentom. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, w których klienci domagają się  długich terminów płatności. Dla przedsiębiorcy udzielanie odroczonej płatności kontrahentom jest ryzykownym ruchem – z jednej strony zwiększa konkurencyjność oferty, z drugiej jednak sprawia, że widmo zatoru płatniczego jest wyraźniejsze niż kiedykolwiek. 

Faktoring eliminuje ten problem – możliwość otrzymania wcześniejszego dostępu do środków “zamrożonych” na fakturze sprawia, że zatory płatnicze przestają być groźne dla Twojego przedsiębiorstwa, a wystawianie faktur z odległym terminem płatności nie niesie za sobą szczególnego ryzyka. Jak więc działa faktoring?

Gdy przedsiębiorca wystawia fakturę kontrahentowi, niezależnie od terminu płatności, musi odprowadzić podatek od dochodów oraz podatek VAT (jeżeli jest jego płatnikiem). W sytuacji, w której klient ma na zapłatę za fakturę 60 dni, może się zdarzyć, że sprzedający będzie musiał odprowadzić podatki zanim otrzyma zapłatę za dostarczony towar lub wykonaną usługę. Jedna taka sytuacja raczej nie stanowi zagrożenia dla płynności finansowej firmy, ale nagromadzenie tego rodzaju zdarzeń może doprowadzić do poważnych kłopotów finansowych. 

Aby ich uniknąć, przedsiębiorca może zdecydować się na faktoring. W tym celu wystarczy, że odwiedzi stronę faktora oraz wypełni wniosek online, w którym umieści dane swojej firmy oraz kontrahentów. Po weryfikacji i podpisaniu umowy, przedsiębiorcy zostanie nadany dostęp do Strefy klienta – panelu, w którym może zgłaszać faktury do finansowania – oraz limitu. 

Kwota limitu to maksymalna wartość faktur, jakie może sfinansować przedsiębiorca korzystając z faktoringu. W PragmaGO najwyższy możliwy limit wynosi 1 mln zł. W ramach faktoringu firma może finansować dowolną liczbę faktur. Warto wspomnieć, że pomiędzy zgłoszeniem dokumentu a otrzymaniem środków na konto firmowe mija zwykle około dwóch godzin. 

Dla kogo jest faktoring?

Czy osoba prywatna może wykorzystać faktoring? Nie, to usługa zarezerwowana dla przedsiębiorców. Aby móc z niej skorzystać, konieczne jest wystawianie faktur VAT – to właśnie te faktury można w ramach faktoringu sprzedawać i otrzymywać tym samym dostęp do środków.

Szczególną wartość faktoringu dostrzegą ci przedsiębiorcy, którzy wystawiają regularnie faktury z odległymi terminami płatności. Dzięki faktoringowi będą mogli “odblokować” środki, które i tak mają do nich trafić w późniejszym terminie. Korzyścią płynącą z faktoringu jest przede wszystkim błyskawiczna realizacja usługi i możliwość sfinansowania faktury niemal w dowolnym momencie – na przykład już w dzień jej wystawienia. Oznacza to, że nawet wystawienie dokumentu z 45-dniowym terminem płatności nie jest problemem – pieniądze możesz otrzymać od razu, a Twój klient zachowa czas na spłatę. 

Redakcja atomtrefl.pl

AtomTrefl.pl to dynamiczna strona internetowa poświęcona szeroko pojętej tematyce związanej z atomem i technologią jądrową. Zawiera bogate źródło informacji, artykułów i aktualności, które służą zarówno edukacji, jak i dostarczaniu bieżących wiadomości z branży. Strona ta jest znakomitym zasobem dla studentów, badaczy i wszystkich zainteresowanych tematyką energii atomowej, oferując zarówno dogłębną wiedzę, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.