DomZdrowie

Wczesne objawy ciąży

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym zdaje sobie sprawę z tego, że chciałby mieć potomka. Niektórzy ludzie odczuwają taką potrzebę stosunkowo wcześnie, inni zaś wolą się wyszaleć, po to by w dojrzałym wieku podjąć świadomą decyzję o posiadaniu potomstwa. Często jednak młodzi ludzie nie planują dziecka oraz nie posiadają odpowiedniej wiedzy z dziedziny antykoncepcji, co w rezultacie skutkuje nieplanowaną ciążą. Warto w takiej sytuacji wiedzieć, jakie są wczesne objawy ciąży, ponieważ często ludzie nie są ich do końca świadomi.

Ciąża bardzo często objawia się porannymi nudnościami. Są one tak silne, że kobieta nie jest w stanie się powstrzymać i musi zwymiotować. Nudności utrzymują się często przez cały okres ciąży, lecz u wielu kobiet ustępują one dosyć szybko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to jeden z pierwszych i najbardziej charakterystycznych objawów ciąży. Oprócz nudności, do wczesnych objawów należy również brak miesiączki. Jeśli kobieta nie ma miesiączki w planowanym terminie, warto sięgnąć po test ciążowy, ponieważ jest to pierwszy sygnał mówiący o tym, że mogło dojść do zapłodnienia. Brak miesiączki nie zawsze jednak musi oznaczać ciąże. Może to również świadczyć o tym, że kobieta na coś choruje lub w jej organizmie zachodzą zmiany hormonalne.

Miesiączka nie występuje również w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Wówczas naturalna, występująca co miesiąc miesiączka zastępowana jest przez sztucznie wywoływane krwawienie, z powodu chwilowego odstawienia tabletek. Krwawienie to można bez problemu pominąć, nie robiąc przerwy w stosowaniu tabletek, jednak jest to niezdrowe dla kobiety. Krwawienie występujące po odstawieniu tabletek oznacza, że kobieta na pewno nie jest w ciąży. Co innego, gdy odstawimy tabletki zgodnie z zaleceniami lekarza, a krwawienie się nie pojawia. W takiej sytuacji warto rozważyć wykonanie testu ciążowego. Do wczesnych objawów ciąży należy również bardzo wyczulony węch. Kobieta w pierwszych tygodniach ciąży ma bardzo wyostrzony zmysł powonienia i źle reaguje na wiele potraw, szczególnie tych bardzo wyrazistych, które są mocno przyprawione.

Należy w takiej sytuacji uważać na to, co się je, ponieważ spożywanie niektórych potraw w ciąży powoduje nudności. Jak widać, istnieje wiele objawów, które pozwalają zdiagnozować ciąże we wczesnym stadium. Objawy te nie należą do najprzyjemniejszych, jednak istnieje wiele sposobów, które pozwalają poradzić sobie z nimi lub przynajmniej w pewnym stopniu je zredukować.

Redakcja atomtrefl.pl

AtomTrefl.pl to dynamiczna strona internetowa poświęcona szeroko pojętej tematyce związanej z atomem i technologią jądrową. Zawiera bogate źródło informacji, artykułów i aktualności, które służą zarówno edukacji, jak i dostarczaniu bieżących wiadomości z branży. Strona ta jest znakomitym zasobem dla studentów, badaczy i wszystkich zainteresowanych tematyką energii atomowej, oferując zarówno dogłębną wiedzę, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.