Dom

Ogrzewanie klimatyzacją od A do Z

Okres grzewczy potrafi stanowić niemałe wyzwanie, zwłaszcza wtedy gdy nie ma się możliwości montażu ogrzewania gazowego lub pompy ciepła. Dlatego w polskich domach i mieszkaniach widuje się coraz różniejsze metody walki z mrozami. O ile niektóre z nich są znane już od lat, to wiele osób decyduje się na ogrzewanie swojego lokum nowoczesnymi technologiami. Jednym z takich rozwiązań jest ogrzewanie klimatyzacją, które każdego roku staje się coraz ekonomiczniejsze i efektywniejsze. Co warto wiedzieć o ocieplaniu domu klimatyzacją? Czy to w ogóle możliwe i się opłaca?

Czy efektywne ogrzewanie klimatyzacją jest w ogóle możliwe?

Wiele osób z pewnością mocno zdziwi to, że zwykle używana do zwalczania wysokich temperatur klimatyzacja może służyć w chłodniejsze miesiące jako dobre źródło ciepła. Jest to jednak jak najbardziej możliwe – wystarczy że w każdym pomieszczeniu do ogrzewania klimatyzacją zostanie zamontowane urządzenie o odpowiedniej wydajności grzewczej. Nowoczesne klimatyzatory nie tylko wytwarzają ciepło po włączeniu odpowiedniego trybu działania, ale również powstrzymują pomieszczenia przed jego utratą. Dzięki temu pokojowa temperatura w mieszkaniu utrzyma się przez cały dzień, a nawet w nocy. Takie urządzenia mają cały szereg innych zalet, jednak posiadają również kilka wad. Poniżej postaramy się omówić dokładnie wszystkie z nich.

Klimatyzacja jako źródło ciepła – zalety tego rozwiązania

Klimatyzatory z funkcją ogrzewania – najczęściej są to klimatyzatory typu split – zasilane prądem, są znacznie tańsze w eksploatacji od klasycznych grzejników elektrycznych. Przyczyną tego zjawiska jest znacznie mniejsze zapotrzebowanie na prąd, jakim cechują się klimatyzatory, a także systemy oszczędzania energii coraz bardziej usprawniane przez producentów takiego sprzętu. Oczywiście montaż takiego urządzenia wiąże się z całorocznymi korzyściami, ponieważ mimo możliwości grzewczych klimatyzacja przede wszystkim daje ulgę w upalne lata.

Co więcej ogrzewanie mieszkania prądem jest bardzo ekologiczne. Mieszkańcy dużych miast na pewno zauważyli już jak poważnym problemem jest emisja spalin z kominków i pieców w okresie grzewczym. Decydując się na grzanie klimatyzacją, można choć trochę odciążyć powietrze w walce ze szkodliwymi oparami. Warto też wspomnieć, że klimatyzatory z ogrzewaniem zwykle doskonale sprawdzają się w filtrowaniu powietrza. Dzięki temu w mieszkaniu zawsze będzie można odpocząć od szkodliwego smogu, jak i innych zanieczyszczeń. Szczególnie docenią to alergicy i osoby z chorobami układu oddechowego. Ostatnią zaletą tego rozwiązania jest szybkość i łatwość obsługi. Wszystko, co trzeba zrobić, żeby ogrzać mieszkanie klimatyzacją, to wcisnąć odpowiedni guzik.

Wady ogrzewania klimatyzacją

Niestety żadne rozwiązanie nie jest idealne, a klimatyzatory z ogrzewaniem czasem zawodzą swoich użytkowników. Jest tak jednak wyłącznie w przypadkach, gdy klimatyzacja została niewłaściwie dopasowana pod kątem wydajności grzewczej do metrażu danego pomieszczenia. Ponadto montaż takiego urządzenia często jest nie tylko kosztowny, ale również kłopotliwy. W końcu właściciel mieszkania musi przekuwać wszystkie ściany, a niekiedy też pytać o zgodę swoich sąsiadów. Cena za montaż klimatyzatora jest jednak nieporównywalnie niższa niż innych, innowacyjnych źródeł ogrzewania, jak np. pompy ciepła czy ogrzewania podłogowego. Nie można też zapomnieć o awariach prądu, podczas których klimatyzacja nie ma prawa wytwarzać ciepła.

Redakcja atomtrefl.pl

AtomTrefl.pl to dynamiczna strona internetowa poświęcona szeroko pojętej tematyce związanej z atomem i technologią jądrową. Zawiera bogate źródło informacji, artykułów i aktualności, które służą zarówno edukacji, jak i dostarczaniu bieżących wiadomości z branży. Strona ta jest znakomitym zasobem dla studentów, badaczy i wszystkich zainteresowanych tematyką energii atomowej, oferując zarówno dogłębną wiedzę, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.