Dom

Jaki wiatrak kupić do domu na upalne dni?

W upalne dni często szukamy różnych możliwości, które pozwolą chociaż przez chwilę poczuć chłodne powietrze. Upały są szczególnie trudne do zniesienia w miejscach, które nie mają klimatyzacji. W takich sytuacjach przydaje się wiatrak. Jaki wybrać? Postaramy się doradzić Ci w wyborze odpowiedniego modelu.

Jakie są rodzaje wiatraków?

Nie ma jednego modelu, który dobrze się sprawdzi w każdych warunkach. Wśród wielu różnych urządzeń, musisz wybrać takie, które spełni Twoje oczekiwania. Producenci wymyślają różne konstrukcje, niektóre dobrze się sprawdzą w pomieszczeniach o dużej przestrzeni, niektóre są przeznaczone do małych pokojów. Najczęściej spotykanych jest 5 rodzajów urządzeń:

  • podłogowe,
  • biurkowe,
  • kolumnowe,
  • sufitowe,
  • bezłopatkowe.

Wymieniony pierwszy typ wiatraków, jest najbardziej popularny. Są to urządzenia, które stoją na stabilnej podstawie. To modele, które są wyposażone w jedno duże śmigło. Łopatka znajduje się na wysokości ponad 1 m od podłogi i jej wysokość oraz kąt nachylenia można regulować. Najczęściej stosuje się je do wentylowania dużych pomieszczeń. Ich cena może się wahać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jednak poczucie chłodnego powiewu w upalne dni jest bezcenne, za wszystko inne zapłacisz pieniędzmi, które zapewni Ci pożyczka na raty.

Urządzenia biurkowe to mniejsza wersja wiatraków podłogowych. Są pozbawione dużej podstawy i używa się ich do postawienia na biurku lub komodzie. Z racji niedużych rozmiarów najlepiej sprawdzają się podczas wentylowania małej przestrzeni.

Kolejnym rodzajem są urządzenia kolumnowe. Ich budowa różni się od przedstawicieli dwóch poprzednich modeli. Zamiast jednego dużego śmigła, zastosowano kilka mniejszych w smukłej obudowie. Te modele nie zajmują dużo miejsca, można je z łatwością ustawić w pomieszczeniu. Dobrze sprawdzą się zarówno w mniejszych, jak i większych pokojach.

Wentylatory sufitowe dobrze się sprawdzają do wentylowania dużej przestrzeni. To duże śmigła, które montuje się do sufitów, najczęściej razem z lampą. Takie rozwiązanie było często stosowane w przeszłości, teraz wybiera się je coraz rzadziej.

Urządzenia bezłopatkowe są stosunkowo najkrócej na rynku. To modele, w których nie są zamontowane tradycyjne wiatraki. Powietrze przepływa przez urządzenie, dając poczucie ochłody. Tego typu urządzenia doskonale się sprawdzą w miejscach, w których przebywają dzieci. Brak śmigła i metalowej osłony sprawia, że najmłodsi nie zrobią sobie krzywdy. Wiatraki bezłopatkowe są zdecydowanie najdroższe. Jednak za względu na ich wydajność, zdecydowanie warto wydać więcej pieniędzy. Tym bardziej, że możesz je łatwo zdobyć, korzystając z możliwości, jakie daje pożyczka na raty.

Jaki wiatrak wybrać?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie ma jednego rodzaju wiatraka, który sprawdzi się w każdej sytuacji. Musisz dobrać model, do tego, w jaki sposób będzie wykorzystywany. Jeśli masz już wybrany konkretny typ, to sprawdź, czy gabarytowo będzie pasował do pomieszczenia. Następnie dobierz moc, czy wyższa, tym więcej chłodnego powietrza w pomieszczeniu. Ponadto, zwróć też uwagę na jego wydajność. Warto sprawdzić też ile ma prędkości działania oraz w jakie funkcje dodatkowe jest wyposażony wiatrak.

Redakcja atomtrefl.pl

AtomTrefl.pl to dynamiczna strona internetowa poświęcona szeroko pojętej tematyce związanej z atomem i technologią jądrową. Zawiera bogate źródło informacji, artykułów i aktualności, które służą zarówno edukacji, jak i dostarczaniu bieżących wiadomości z branży. Strona ta jest znakomitym zasobem dla studentów, badaczy i wszystkich zainteresowanych tematyką energii atomowej, oferując zarówno dogłębną wiedzę, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.