Zakupy

Jakie zalety mają nowoczesne akumulatory LifePO4?

Nowoczesne akumulatory lifepo4 na rynku caravaningowym cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Mowa tutaj oczywiście o akumulatorach, które już od kilku lat montowane są m.in. w kamperach z tzw. półki premium.

Czym charakteryzują się akumulatory LifePO4?

Oryginalne akumulatory LifePO4 to nic innego jak popularne akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe. Dzięki połączeniu różnych technologii można liczyć na wysoką wydajność prądową i bardzo długi czas eksploatacji. Do największych zalet można oczywiście zaliczyć również niską wagę. Nowoczesne akumulatory lifepo4 są w stanie wytrzymać nawet kilka tysięcy cykli ładowania. Na szczególną uwagę zasługuje również specjalny układ zabezpieczający PCM/PCB/BMS. Baterie zabezpieczone są nie tylko przed przeładowaniem, ale również przed bardzo głębokim rozładowaniem. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że akumulatory bez problemu można ładować w ujemnych temperaturach.

Dlaczego warto?

Nowe akumulatory LifePO4 są nawet trzykrotnie lżejsze od zwykłych akumulatorów, które wykonane są w technologii kwasowo-ołowiowej. Bez problemu na półkach sklepowych można znaleźć niezawodne akumulatory, które ważą mniej niż 15 kilogramów. Dla wielu użytkowników olbrzymim atutem będzie nie tylko waga, ale również mobilne rozmiary. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze moduły 200 Ah to posiadają one wymiary 390x260x232. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że akumulatory lifepo4 nie posiadają tzw. efektu pamięci. Częściowe rozładowanie nie ma nawet najmniejszego wpływu na żywotność baterii. W miarę zwiększenia poboru prądu nie zmniejsza się także pojemność nominalna. Akumulatory nawet podczas dłuższego nieużytkowania nie rozładowują się samoczynnie. Dla wielu użytkowników dość dużym atutem może okazać się również to, że akumulatory można błyskawicznie naładować. Kluczem do sukcesu jest to, aby postawić na odpowiednie ładowarki.

Jakie wady?

Akumulatory LifePO4 mają oczywiście nie tylko same zalety, ale również kilka wad o których należy zawsze pamiętać. Oprócz wysokiej ceny warto zwrócić uwagę na prąd ładowania. Akumulatory lifepo4 co prawda pozwalają przyjąć dość duży prąd, ale producenci zalecają, aby był on limitowany. Niestety bez odpowiedniego limitu może szybko dojść do uszkodzenia. Uważać muszą przede wszystkim osoby, które ładują kamper za pomocą alternatora poprzez separator akumulatora. Aby rozwiązać ten problem warto skorzystać z pomocy specjalnego układu regulującego (MR25). Jeżeli chodzi o napięcie ładowania to nie powinno ono osiągnąć więcej niż 14.6 V. Wyższe napięcie może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia akumulatora, ale również do odłączenia za wcześnie ładowania. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie wyłącznie z oryginalnych ładowarek, które wyposażone są w odpowiednie układy.

Wyższe napięcie nominalne – co trzeba wiedzieć?

Napięcie nominalne akumulatora LifePO4 to 12.8 V. Podczas rozładowania akumulatory utrzymują napięcie powyżej 12 V. Ma to olbrzymie znaczenie przede wszystkim przy przetwornicach. Wynika to oczywiście z tego, że wówczas pełna moc jest uzyskiwana właśnie przy napięciu powyżej 12 V. W oryginalnych akumulatorach od renomowanych producentów napięcie 12 V może utrzymać się nawet przez 95% czasu rozładowania. Po tym czasie napięcie drastycznie spada, dlatego też należy jak najszybciej zakończyć jazdę. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto zawsze zabezpieczać akumulatory przed głębokim rozładowaniem. Osoby, które nie wiedzą jaki akumulator lifepo4 wybrać do swojego auta powinny skorzystać z fachowego doradztwa odpowiedniego specjalisty.

Redakcja atomtrefl.pl

AtomTrefl.pl to dynamiczna strona internetowa poświęcona szeroko pojętej tematyce związanej z atomem i technologią jądrową. Zawiera bogate źródło informacji, artykułów i aktualności, które służą zarówno edukacji, jak i dostarczaniu bieżących wiadomości z branży. Strona ta jest znakomitym zasobem dla studentów, badaczy i wszystkich zainteresowanych tematyką energii atomowej, oferując zarówno dogłębną wiedzę, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.