Rozwój Osobisty

Śmierć i pogrzeb w różnych kulturach – poznaj je wszystkie

W Polsce świętami związanymi ze zmarłymi są Zaduszki oraz Wszystkich Świętych. Jest to bardzo poważny czas w roku, kiedy odwiedzamy groby naszych bliskich, którzy już odeszli.. Jednakże nie jest tak w każdym kraju oraz kulturze. W wielu miejscach na świecie święta związane ze zmarłymi są obchodzone hucznie, podczas zabaw oraz uczt. Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź już dziś – śmierć i pogrzeb w różnych kulturach.

Halloween – Amerykańskie święto zmarłych

Każdy z nas pewnie słyszał o Halloween. Święto znane jest na całym świecie i kojarzone z Ameryką – nie bez powodu. Znane są również filmy o tej tematyce. Tak naprawdę nieznana jest historia tego dnia, pierwsze wzmianki pochodzą nawet z IX wieku n.e. 

Symbolem święta jest wydrążona w kształt twarzy z wyszczerbionymi zębami dynia oraz takie elementy jak: czaszki, nietoperze, pajęczyny, duchy i czarne koty. Halloween kojarzymy również w kolorami: pomarańczowym oraz czarnym.

Jest to święto, które znane jest nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Powoli ta tradycja przechodzi również do Europy, w tym między innymi do Polski. Na wsiach nie jest to tak widoczne, natomiast 31 października w dużych miastach możemy spotkać osoby przebrane za straszne stwory. Warto o tym wiedzieć, aby być przygotowanym na odwiedziny przebierańców mówiących “cukierek albo psikus!”

Obrzędy pogrzebowe w Meksyku

Meksyk znany jest z bardzo nietypowych świąt, w tym Święta Zmarłych. Día de Muertos

obchodzone jest 1 oraz 2 listopada. Dzień ten wywodzi się z kultury azteckiej, która miała miejsce w Ameryce Środkowe oraz Południowej. Według informacji historycznych Día de Muertos obchodzone jest od ponad 3000 lat. Warto zaznaczyć, że mimo że jest to tradycja etniczna, to ma ona powiązania z katolicyzmem. Poza Meksykiem Święto Zmarłych obchodzone jest w niektórych krajach Ameryki Centralnej oraz w niektórych stanach Stanów Zjednoczonych. Charakterystycznym elementem dla tego święta są czaszki pomalowane kolorami bądź też szkielety wystrojone w meksykańskie stroje. Często Meksykanie przebierają się w podobnym stylu, aby jeszcze bardziej przeżywać Święto Zmarłych. Warto wiedzieć, że jako jedno z nielicznych świąt, Día de Muertos w 2008 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dlatego też warto znać kilka informacji na temat.

Kremacja – jak to wygląda w różnych krajach

Poza tradycyjnymi świętami, które w każdym kraju są inne, istnieją również obrzędy pogrzebowe. Z roku na rok powstaje coraz więcej nowych metod i rodzajów pogrzebów. Od kilku lat usługa kremacji staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Jest to inaczej ciałopalenie. Jak sama nazwa wskazuje, sposób pochówku polega na spaleniu ciała. Wcześniej. Znane są takie przypadki między innymi na Bali

Współcześnie sposób ten wykonywany jest w bardziej humanitarnych warunkach.

Podsumowując, warto znać nie tylko swoją kulturę. Każdy kraj posiada swoje ważne tradycje – nawet, jeśli chodzi o święto zmarłych. Niektóre mogą wydawać się dla nas dziwne, jednak często mają one długą tradycję.

Redakcja atomtrefl.pl

AtomTrefl.pl to dynamiczna strona internetowa poświęcona szeroko pojętej tematyce związanej z atomem i technologią jądrową. Zawiera bogate źródło informacji, artykułów i aktualności, które służą zarówno edukacji, jak i dostarczaniu bieżących wiadomości z branży. Strona ta jest znakomitym zasobem dla studentów, badaczy i wszystkich zainteresowanych tematyką energii atomowej, oferując zarówno dogłębną wiedzę, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.