Zakupy

Pellet czy ekogroszek – jaki kocioł wybrać?

Liczne programy dofinansowania na termomodernizację zachęcają do tego, aby wymienić jednostkę CO w swoim domu czy firmie. Często jednak w takiej sytuacji pojawia się dylemat – czym opalać budynek? Do popularnych paliw należą w tym momencie pellet i ekogroszek. Ale jaki kocioł warto wybrać? Sprawdź to!

Pellet i ekogroszek – dwa typy paliwa stałego

Dla porządku warto wpierw przedstawić oba rodzaje paliwa. Wybierając więc kocioł na pellet, decydujesz się na opalanie specjalnym granulatem uzyskiwanym z resztek drewna, słomy lub słonecznika. Są to m.in. trociny i pył kompresowane do małych „ziarenek” o średniej kaloryczności. Ze względu na naturalne pochodzenie, zalicza się go do odnawialnych źródeł energii.

Z kolei piec na ekogroszek zasilany jest granulkami uzyskiwanymi z węgla. Paliwo to powstaje wskutek kruczenia, płukania i przesiewania, co pozwala oczyścić je z wielu szkodliwych substancji i składników niepalnych. Charakteryzuje się bardzo wysoką kalorycznością.

Pochodzenie i kaloryczność to nie jedyne różnice między tymi surowcami. Komfort użytkowania pieca zasilanego nimi, sposób ich składowania, a w końcu – ich cena w stosunku do kaloryczności to równie istotne czynniki. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej, jak to wygląda w przypadku obu typów tych paliw.

Komfort użytkowania

Współcześnie oba typy kotłów są bardzo często niemal całkowicie zautomatyzowane. Wystarczy więc zasypać zbiornik, a urządzenie samo dozuje odpowiednią ilość surowca. Oprócz tego jednak trzeba je jeszcze czyścić. W tym przypadku piec na pellet ma przewagę nad ekogroszkiem. Popiół – nie dość, że jest czystszy (choć wiele zależy od jakości paliwa), to jeszcze można go wykorzystać jako nawóz. W przypadku granulek uzyskanych z węgla konieczna będzie odpowiednia utylizacja odpadów. Dodatkowo modele zasilane drewnianymi resztkami łatwiej się czyści.

Składowanie paliwa

Jeśli decydujesz się na kocioł na ekogroszek lub drewniany granulat – musisz przygotować przestrzeń pod ich składowanie. Również na tym polu oba surowce się różnią. „Ziarna” pozyskiwane z węgla, mimo że dobrze płukane, tak czy inaczej pozostawiają dużo pyłu i zabrudzają dużą powierzchnię, chyba że są pakowane w plastikowe worki, co ogranicza ich pylenie. Pellet też pozostawia po sobie pył, ale w znacznie mniejszej ilości i nie „nosi się” tak mocno.

Koszty zakupu i eksploatacji oraz ekologiczność

Zarówno piec na ekogroszek, jak i sam surowiec są tańsze niż w przypadku urządzenia opalanego drewnianym granulatem i paliwa do niego, szczególnie jeśli przeliczy się stosunek kaloryczności do ceny. Miesięcznie nie są to duże różnice, ale w skali roku stają się wyraźne. Za to pellet jest bardziej ekologiczny, wytwarzając znikomą ilość substancji smolistych przy spalaniu.

Co wybrać – pellet czy ekogroszek?

Oba typy kotłów mają swoje zalety i wady. Wybór w tym przypadku więc powinien zależeć m.in. od indywidualnych preferencji, także w zakresie komfortu użytkowania, a ponadto kosztów związanych z zakupem i eksploatacją. Warto przy tym sięgać po piece sprawdzonego producenta, które gwarantują dobre spalanie, bezawaryjność i łatwość obsługi.

Redakcja atomtrefl.pl

AtomTrefl.pl to dynamiczna strona internetowa poświęcona szeroko pojętej tematyce związanej z atomem i technologią jądrową. Zawiera bogate źródło informacji, artykułów i aktualności, które służą zarówno edukacji, jak i dostarczaniu bieżących wiadomości z branży. Strona ta jest znakomitym zasobem dla studentów, badaczy i wszystkich zainteresowanych tematyką energii atomowej, oferując zarówno dogłębną wiedzę, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.