Zakupy

Listewki modelarskie – wysokiej jakości modelarstwo drewniane

Modelarstwo jest bardzo ciekawym hobby, polega na tworzeniu modeli odwzorowujących różne przedmioty. Sklejanie modeli jest czasochłonnym i pracochłonnym zajęciem. Wymaga także dużo profesjonalnej  wiedzy i cierpliwości. Nie jest to zajęcie dla wszystkich, osoby, które chciałyby od razu widzieć efekty swoich działań, nie powinny zajmować się modelarstwem. Właściwy dobór materiału, drewna i listewek modelarskich może zaważyć na wyglądzie całego modelu.

Dobór materiałów modelarskich

Modele mogą być wykonywane z różnego rodzaju surowców, można podzielić je na:

  – modele plastikowe,

  – modele wykonywane z kartonu,

 – modele z drewna, do ich sklejania wykorzystywane są listewki modelarskie drewniane. Dla modelarza duże znaczenie mają właściwości drewna, z którego wykonywane są listewki modelarskie, powinno charakteryzować się ono odpowiednią:

 – gęstością,

 – kruchością,

 – lekkością i odpornością na wyginanie.

Do budowy listewek modelarskich wykorzystuje się kilka różnych gatunków drewna, z krajowych odmian odpowiednimi właściwościami charakteryzuje się lipa, można też wykorzystać mahoń, który jest wyjątkowo odporny na odkształcanie i ma ładne zabarwienie. Do budowy modeli latających wykorzystywane są egzotyczne gatunki drewna, jak np. balsa, która rośnie w Ameryce Południowej. Drewno pozyskiwane z tego drzewa jest wyjątkowo lekkie, dwa razy lżejsze od korka i jednocześnie bardzo elastyczne, dlatego wykonane z niego listewki modelarskie mogą być wykorzystywane do konstrukcji modeli latających.

Jak zbudować model z drewna?

Wybierając pierwszy model do sklejania, trzeba zwrócić uwagę, aby nie był on zbyt trudny, ponieważ można się zniechęcić do dalszego sklejania. Obróbka modeli z drewna nie jest zbyt trudna i nie wymaga specjalistycznych narzędzi, ale warto zaopatrzyć się w takie akcesoria jak zestaw pilników, nożyk modelarski, papier ścierny o różnej ziarnistości, nożyczki, mały młotek i mini wiertarkę ręczną. Pierwszym etapem budowy modelu z drewna jest dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi albo planami modelarskimi, jeśli wszystkie części mają być wykonane samodzielnie. Każdą budowę modelu należy rozpocząć od sklejenia szkieletu, niektóre modele mogą mieć już gotowe takie konstrukcje, wtedy ten etap odpada. Przyklejanie listewek modelarskich, trzeba wykonać z bardzo dużą starannością. Zaawansowani modelarze często tworzą specjalne makiety do wyeksponowania swoich modeli i zaaranżowania scen historycznych lub losowych wydarzeń z życia, mogą to być obiekty lotnicze, samochodowe bądź kolejowe.

Redakcja atomtrefl.pl

AtomTrefl.pl to dynamiczna strona internetowa poświęcona szeroko pojętej tematyce związanej z atomem i technologią jądrową. Zawiera bogate źródło informacji, artykułów i aktualności, które służą zarówno edukacji, jak i dostarczaniu bieżących wiadomości z branży. Strona ta jest znakomitym zasobem dla studentów, badaczy i wszystkich zainteresowanych tematyką energii atomowej, oferując zarówno dogłębną wiedzę, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.