Hobby

Kalibracja alkomatu – kto zajmuje się tą usługą, ile kosztuje? Czy można przeprowadzić ją samemu?

Alkomaty to popularne sprzęty wykorzystywane nie tylko przez służby mundurowe i zakłady pracy, ale także osoby prywatne. Każde urządzenie do swojego prawidłowego działania wymaga regularnej kalibracji – https://www.kalibrujemy.pl/13-kalibracja-i-serwis-alkomatow. Gdzie ją wykonać? Ile kosztuje taka usługa i czy warto próbować samodzielnie skalibrować alkomat?

Rodzaje alkomatów dostępnych na rynku

Modele, jakie znajdziemy w sprzedaży, różnią się między sobą zastosowanym w nich sensorem, dokładnością pomiaru i ceną. Wśród osób prywatnych sporym zainteresowaniem cieszą się urządzenia półprzewodnikowe jak np. alkomat elektroniczny EasyGo Personal. Tego typu sprzęty należy kalibrować przynajmniej co 6 miesięcy i co 100-300 wykonanych pomiarów. Wyższą dokładnością charakteryzują się alkomaty elektrochemiczne jak np. alkomat DATech AlcoFind AF-35. Z tego względu to właśnie po nie sięgają służby mundurowe. Wykorzystywane jako alkomaty dowodowe i wymagające kalibracji co 500 pomiarów i minimum raz w roku.

Czy można samodzielnie wykonać kalibrację alkomatu?

Kalibracja alkomatów to proces wymagający użycia profesjonalnego sprzętu, jak i posiadania pewnej wiedzy. Czy można ją wykonać samemu? Tak, o ile mamy właśnie te dwa elementy. Jeżeli nie, wówczas sprzęt należy powierzyć fachowcom. Warto dodać, że specjalistyczne urządzenia do kalibracji są dosyć kosztowne w zakupie, a więc korzystniejszym rozwiązaniem jest przesłanie alkomatu do serwisu zajmującego się takimi usługami.

Serwis alkomatów – co oferuje?

Kalibracja alkomatu jest to usługa, którą zajmują się specjalistyczne serwisy. Aby oddać urządzenie, wystarczy je dobrze zapakować i przesłać pod wskazany adres. Po kalibracji otrzymamy sprzęt z powrotem, wraz z certyfikatem kalibracji, który uprawnia do wykorzystywania urządzenia do pomiaru alkoholu. Profesjonalny serwis nie tylko skalibruje alkomat, ale tez oferuje klientom dodatkowe usługi jak np. wymiana sensorów, naprawa płyt głównych, czy też kompleksowa naprawa alkomatów. Dobry serwis zajmuje się kalibracją wszelkich popularnych modeli alkomatów.

Jak ochronić alkomat przed rozkalibrowaniem?

Aby ochronić sprzęt, przed możliwym rozkalibrowaniem i uszkodzeniem należy:

  • zadbać o jego prawidłowe przechowywanie,

  • nie palić przed wykonaniem pomiaru,

  • nie wykonywać testu bezpośrednio po spożyciu dużej ilości alkoholu (wymagana 30-minutowa przerwa),

  • kontrolować stan baterii,

  • przed wykonaniem pomiaru przepłukać usta wodą.

Systematyczna kalibracja jest podstawowym elementem użytkowania alkomatu. Procedura ta pozwala nam zachować pełną sprawność i niezawodność działania sprzętu. Samodzielna kalibracja jest dosyć trudna i wymaga inwestycji w dosyć drogi sprzęt, dlatego lepiej, jeśli tą usługą zajmie się wyspecjalizowana firma.

Materiał zewnętrzny

Redakcja atomtrefl.pl

AtomTrefl.pl to dynamiczna strona internetowa poświęcona szeroko pojętej tematyce związanej z atomem i technologią jądrową. Zawiera bogate źródło informacji, artykułów i aktualności, które służą zarówno edukacji, jak i dostarczaniu bieżących wiadomości z branży. Strona ta jest znakomitym zasobem dla studentów, badaczy i wszystkich zainteresowanych tematyką energii atomowej, oferując zarówno dogłębną wiedzę, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.