Zakupy

Jak przygotować samochód do sprzedaży?

Niezależnie od tego, czy chcemy sprzedać samochód do skupu, czy znaleźć nabywcę prywatnego, musimy zadbać o to, by ten prezentował się w jak najlepszym świetle. Zadbany, umyty i odpowiednio sfotografowany nie tylko przyciągnie uwagę potencjalnych nabywców, ale również pozwoli uzyskać lepszą cenę. W poniższym artykule zwrócimy uwagę, jak przygotować samochód do sprzedaży.

Stan techniczny

Mało kto będzie chciał kupić niesprawny pojazd. Jeżeli nie wystawiamy na sprzedaż klasyka motoryzacji, zły stan techniczny znacznie zmniejsza nasze szanse na uzyskanie dobrej oferty, a wśród nabywców prywatnych przekreśla wręcz sprzedaż. Naturalnie, nie musimy od razu przeprowadzać gruntownego remontu, lecz powinniśmy wymienić lub odświeżyć części, które na pierwszy rzut oka mogą zniechęcić potencjalnego nabywcę. Przerdzewiałe elementy zawieszenia lub dziurawy wydech od razu zwrócą uwagę i odbiją się na oferowanej cenie, dlatego warto włożyć nieco pieniędzy w wymianę przepalonych żarówek, powyginanych wycieraczek oraz innych części. Warto pamiętać, że potencjalny nabywca może chcieć zabrać auto na przegląd do warsztatu. Diagnostyka komputerowa to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, który pozwala zbadać w rzetelny sposób stan techniczny samochodu i ujawnić wszelkie nieprawidłowości. Wykrycie defektów, o których sprzedawca nie wspomniał, przedstawia ofertę w złym świetle, co odbije się na jej wysokości.

Lakier oraz wygląd zewnętrzny

Człowiek kupuje oczami. Jest to powód, dla którego dużą rolę w sprzedaży pełni kwestia wizualna. Nie inaczej jest w przypadku samochodów. Wypolerowana i starannie wyczyszczona karoseria to najlepszy sposób na przykucie uwagi potencjalnego nabywcy. Aby w należyty sposób zadbać o lakier niezbędny będzie zakup nabłyszczaczy, mleczka, wosku oraz kilka godzin wolnego czasu. Cały proces jest pracochłonny, dlatego niektóre osoby wolą skorzystać z usług fachowców, aby odświeżyć wygląd auta. Oprócz karoserii przydałoby się zadbać również o felgi, opony, zderzaki, reflektory, szyby… Wszelkie ślady korozji będą obniżały wartość auta, dlatego warto zaopatrzyć się również w preparaty odrdzewiające.

Wnętrze samochodu

O ile karoseria stanowi najbardziej rzucający się w oczy element samochodu, to kierowca spędza większość czasu wewnątrz auta. Z tego powodu ważne jest odkurzenie i wyczyszczenie tapicerki, obić, dywaników oraz schowków. Nieprzyjemny zapach stanowi dla wielu osób duży problem, dlatego wyszorowanie foteli i podsufitek z pomocą szczotki lub specjalnej pianki stanowi niezbędny element przygotowania samochodu do sprzedaży. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na detale, takie jak obicie kierownicy lub nakładki na pedały, po których doświadczony kierowca jest w stanie ocenić przebieg auta. Czyste schowki, opróżniony bagażnik, brak plam i delikatny zapach odświeżacza to skuteczny sposób, aby klient poczuł się komfortowo w fotelu kierowcy.

Skup czy ogłoszenie?

Mając na uwadze powyższe, warto wcześniej zdecydować w jaki sposób chcemy sprzedać samochód. Szybkim, sprawdzonym sposobem jest skorzystanie z usług firm specjalizujących się w skupowaniu pojazdów. Skup aut w Łodzi oferuje rzetelną wycenę, błyskawiczną obsługę dokumentów oraz odbiór auta, dzięki czemu sprzedawca może nawet w ciągu jednego dnia otrzymać gotówkę. Warto dodać, że w tym przypadku nie trzeba będzie przygotowywać specjalnie samochodu pod sprzedaż zarówno pod kątem wizualnym, jak i technicznym. 

Jeśli chodzi o poszukiwanie nabywcy w tradycyjny sposób (klient indywidualny) niezbędne będzie wykonanie profesjonalnych zdjęć, napisanie i opublikowanie ogłoszeń oraz przygotowanie pojazdu, przynajmniej pod kątem wizualnym. Oczywiście, sprzedamy wówczas samochód po wyższej cenie (pod warunkiem, że jego stan techniczny nam to umożliwi), ale trzeba wiedzieć, że nie zawsze różnica w cenie zrekompensuje poświęcony i często w takim przypadku stracony czas.

Redakcja atomtrefl.pl

AtomTrefl.pl to dynamiczna strona internetowa poświęcona szeroko pojętej tematyce związanej z atomem i technologią jądrową. Zawiera bogate źródło informacji, artykułów i aktualności, które służą zarówno edukacji, jak i dostarczaniu bieżących wiadomości z branży. Strona ta jest znakomitym zasobem dla studentów, badaczy i wszystkich zainteresowanych tematyką energii atomowej, oferując zarówno dogłębną wiedzę, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.