Zdrowie

Zastrzyki z kwasem hialuronowym – czy są bezpieczne?

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującym elementem chrząstki stawowej, a jego ubytki mogą niekorzystnie wpłynąć na ruchomość w obrębie stawu oraz spowodować dolegliwości bólowe, wynikające z powstającego stanu zapalnego. Zastrzyki z kwasem hialuronowym stają się obecnie coraz popularniejszym sposobem na ograniczenie bólu stawów oraz metodą, wpływającą na skutki osteoartrozy. Iniekcje dostawowe z kwasem hialuronowym stosowane są jako wsparcie leczenia, pomoc w zwalczaniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów oraz wydłużenie okresu do operacji endoprotezoplastyki stawu.

Zastrzyki z kwasem hialuronowym-kiedy stosujemy?

Zastrzyki z kwasem hialuronowym stają się coraz częściej stosowane obok wypieranych zastrzyków sterydowych oraz zawierających substancje przeciwbólowe. Stosowane podczas choroby zwyrodnieniowej stawów iniekcje dostawowe kwasu hialuronowego (HA) rekomendowane są w odpowiedzi na dolegliwości bólowe oraz objawy kliniczne osteoartrozy. Zastrzyki stosuje się również u chorych, których leczono artroskopowo. Zastrzyk z Easy Go podaje się w sytuacji, gdy w obrębie stawu pojawi się:

  • stan zapalny,
  • wysięk lub
  • obrzęk.

Iniekcje stosowane są ponadto w przypadku, gdy:

  • terapia farmakologiczna nie przynosi rezultatów oraz
  • gdy podczas badania zauważalny jest wyraźny ból jako reakcja na dotyk w obrębie stawu,
  • występuje trzeszczenie stawów. 

Właściwości i działanie iniekcji dostawowych

Kwas hialuronowy, pokrywający powierzchnię chrząstki stawowej korzystnie działa na minimalizację tarcia w obrębie stawu, zapewniając odpowiednie nawilżenie oraz jakość chrząstki. Zapewnia samoistną odbudowę chrząstki oraz ochronę przed uszkodzeniem. Jej ilość maleje wraz z wiekiem, powodując tarcie w obrębie stawów, a co z tym związane, pojawienie się stanów zapalnych, obrzęków oraz dolegliwości bólowych. Objawy osteoartrozy prowadzą do znacznego ograniczenia ruchomości. Działanie iniekcji dostawowych z kwasu hialuronowego wykazuje się znaczną skutecznością oraz bezpieczeństwem dla organizmu. Działanie przeciwbólowe zauważalne jest szybko, poprawa ruchomości natomiast, związana z uzupełnieniem ubytku wyraźnie odczuwalna jest po kilku do kilkunastu dniach od zastosowania zastrzyku.

Przeciwskazania do zastosowania zastrzyków z kwasem hialuronowym

Przeciwskazaniem do stosowania iniekcji dostawowej z kwasu hialuronowego (HA) jest alergia na kwas hialuronowy, nieprawidłowo prowadzona cukrzyca, infekcje stawu, infekcje dróg moczowych oraz ropiejąca rana w obrębie stawu. Przeciwskazaniem do zastosowania zastrzyku z kwasu hialuronowego jest ponadto bakteryjne zapalenie wsierdzia oraz znaczne obniżenie odporności wraz z zażywaniem preparatów immunosupresyjnych (najczęściej w okresie transplantologicznym). 

Zastrzyki z kwasu hialuronowego w odpowiednio dobranej ilości oraz stężeniu wykonywane są miejscowo, ze wspomagającym użyciem urządzenia USG. Podgląd ultrasonograficzny na miejsce iniekcji zapewnia większą kontrolę aplikacji preparatu oraz dokładność, eliminując ryzyko błędu oraz niedokładności. 

Redakcja atomtrefl.pl

AtomTrefl.pl to dynamiczna strona internetowa poświęcona szeroko pojętej tematyce związanej z atomem i technologią jądrową. Zawiera bogate źródło informacji, artykułów i aktualności, które służą zarówno edukacji, jak i dostarczaniu bieżących wiadomości z branży. Strona ta jest znakomitym zasobem dla studentów, badaczy i wszystkich zainteresowanych tematyką energii atomowej, oferując zarówno dogłębną wiedzę, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.