Zastrzyki z kwasem hialuronowym – czy są bezpieczne?

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującym elementem chrząstki stawowej, a jego ubytki mogą niekorzystnie wpłynąć na ruchomość w obrębie stawu oraz spowodować dolegliwości bólowe, wynikające z powstającego stanu zapalnego. Zastrzyki z kwasem hialuronowym stają się obecnie coraz popularniejszym sposobem na ograniczenie bólu stawów oraz metodą, wpływającą na skutki osteoartrozy. Iniekcje dostawowe z kwasem hialuronowym stosowane są jako wsparcie leczenia, pomoc w zwalczaniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów oraz wydłużenie okresu do operacji endoprotezoplastyki stawu.

Zastrzyki z kwasem hialuronowym-kiedy stosujemy?

Zastrzyki z kwasem hialuronowym stają się coraz częściej stosowane obok wypieranych zastrzyków sterydowych oraz zawierających substancje przeciwbólowe. Stosowane podczas choroby zwyrodnieniowej stawów iniekcje dostawowe kwasu hialuronowego (HA) rekomendowane są w odpowiedzi na dolegliwości bólowe oraz objawy kliniczne osteoartrozy. Zastrzyki stosuje się również u chorych, których leczono artroskopowo. Zastrzyk z Easy Go podaje się w sytuacji, gdy w obrębie stawu pojawi się:

  • stan zapalny,
  • wysięk lub
  • obrzęk.

Iniekcje stosowane są ponadto w przypadku, gdy:

  • terapia farmakologiczna nie przynosi rezultatów oraz
  • gdy podczas badania zauważalny jest wyraźny ból jako reakcja na dotyk w obrębie stawu,
  • występuje trzeszczenie stawów. 

Właściwości i działanie iniekcji dostawowych

Kwas hialuronowy, pokrywający powierzchnię chrząstki stawowej korzystnie działa na minimalizację tarcia w obrębie stawu, zapewniając odpowiednie nawilżenie oraz jakość chrząstki. Zapewnia samoistną odbudowę chrząstki oraz ochronę przed uszkodzeniem. Jej ilość maleje wraz z wiekiem, powodując tarcie w obrębie stawów, a co z tym związane, pojawienie się stanów zapalnych, obrzęków oraz dolegliwości bólowych. Objawy osteoartrozy prowadzą do znacznego ograniczenia ruchomości. Działanie iniekcji dostawowych z kwasu hialuronowego wykazuje się znaczną skutecznością oraz bezpieczeństwem dla organizmu. Działanie przeciwbólowe zauważalne jest szybko, poprawa ruchomości natomiast, związana z uzupełnieniem ubytku wyraźnie odczuwalna jest po kilku do kilkunastu dniach od zastosowania zastrzyku.

Przeciwskazania do zastosowania zastrzyków z kwasem hialuronowym

Przeciwskazaniem do stosowania iniekcji dostawowej z kwasu hialuronowego (HA) jest alergia na kwas hialuronowy, nieprawidłowo prowadzona cukrzyca, infekcje stawu, infekcje dróg moczowych oraz ropiejąca rana w obrębie stawu. Przeciwskazaniem do zastosowania zastrzyku z kwasu hialuronowego jest ponadto bakteryjne zapalenie wsierdzia oraz znaczne obniżenie odporności wraz z zażywaniem preparatów immunosupresyjnych (najczęściej w okresie transplantologicznym). 

Zastrzyki z kwasu hialuronowego w odpowiednio dobranej ilości oraz stężeniu wykonywane są miejscowo, ze wspomagającym użyciem urządzenia USG. Podgląd ultrasonograficzny na miejsce iniekcji zapewnia większą kontrolę aplikacji preparatu oraz dokładność, eliminując ryzyko błędu oraz niedokładności.