Więcej o siatkówce »
1 2 3 4 5

Aktualności RSS

2017 05 19wieliczka2
Polskie juniorki jadą na mistrzostwa świata (22.05.2017) Autor: Wiola Prajsnar, fot. vispolska.pl

Po dwóch dniach rywalizacji w Wieliczce w II rundzie kwalifikacji do mistrzostw świata U20 jasnym się stało, że o jedyną przepustkę do Meksyku powalczą reprezentacje Polski i Belgii. W styczniowym turnieju w Portugalii zwycięsko ze starcia obu tych drużyn wyszły Belgijki, tym razem zdecydowanie lepsze okazały się biało-czerwone i to one pojadą na mistrzostwa świata.

W turnieju w Wieliczce, który odbywał się w dniach 19-21 maja, o miejsce premiowane awansem do mistrzostw świata U20 walczyły cztery reprezentacje juniorek. Oprócz Polek i Belgijek, które dostały się do II rundy kwalifikacji po styczniowych zmaganiach w Portugalii, w grupie E znalazły się również Niemki i Bułgarki.

Kadra biało-czerwonych rozpoczęła turniej spotkaniem z zachodnimi sąsiadkami. Po zaledwie 72 minutach starcie zakończyło się zwycięstwem gospodyń do 12, 18 i 17. Martyna Łukasik, atakująca reprezentacji oraz Atomu Trefla Malbork, dodała do tego triumfu 10 punktów, w tym sześć atakiem, trzy blokiem i jeden zagrywką.

Pojedynek z Bułgarkami trwał o cztery minuty krócej. Podopieczne Dima Toneva były w stanie nawiązać walkę jedynie w ostatniej partii, jednak świetnie dysponowane Polki nie pozwoliły rywalkom przedłużyć rozgrywki, wygrywając pewnie 3:0. Martyna Łukasik ponownie była najlepiej blokującą zawodniczką w meczu – zdobyła tym elementem cztery punkty, a oprócz tego zaserwowała jednego asa i zanotowała 47% skuteczność w ataku, kończąc 7 na 15 piłek. Swoją cegiełkę do zwycięstwa dołożyła również Monika Fedusio, przyjmująca Atomówek, która pojawiła się w dwóch setach, notując cztery punkty atakiem (67%) i jeden serwisem.

Decydujące starcie o awans do lipcowych mistrzostw świata miało miejsce w niedzielę. Siatkarki znad Wisły podejmowały Belgijki i od początku było wiadomo, że nie będzie to łatwy mecz. Poprzednie starcie obu drużyn miało miejsce w I rundzie kwalifikacji w Portugalii. Wtedy Belgia zwyciężyła w czterech setach i pewnie awansowała do majowego turnieju, a biało-czerwone musiały czekać na rozstrzygnięcia pozostałych meczów. Na szczęście udało się i w Wieliczce Polki stanęły przed szansą na rewanż. Tym razem drużyna Wiesława Popika była dysponowana znacznie lepiej od przeciwniczek i, mimo przegranej na przewagi w drugim secie, nie straciła koncentracji. Wygrała kolejne dwa, przechylając szalę zwycięstwa na swoją stronę i meldując się w światowym czempionacie.

Mistrzostwa świata kobiet do lat 20 odbędą się w Meksyku w dniach 14-23 lipca, a o mistrzowski tytuł powalczy szesnaście zespołów. Do tej pory udział zapewniły sobie reprezentacje: Polski, Rosji, Argentyny, Brazylii, Chin, Japonii, Dominikany, USA, Egiptu oraz gospodynie.